Premier League: Δίνει τον τίτλο στη Γιουνάιτεντ η Σίτι

gionnhc-7

gionnhc-7
Moderator
Moderator

Στο -5 από την κορυφή και τη συμπολίτισσά της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ κινδυνεύει να μείνει η Σίτι, που αναδείχθηκε ισόπαλη 3-3 εντός έδρας με τη Σάντερλαντ.

Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι μοιάζει με τον μαραθωνοδρόμο, που σπρίνταρε στην αρχή της κούρας, αλλά καταρρέει στο τέλος της. Την προηγούμενη εβδομάδα πέταξε δυο βαθμούς-χρυσάφι κόντρα στην Στόουκ, με την οποία έμεινε στο 1-1 εκτός έδρας και το Σάββατο έχασε άλλους δυο από την αδιάφορη βαθμολογικά Σάντερλαντ.

Μάλιστα, κινδύνεψε ακόμα και με βαριά ήττα, αφού μέχρι και το 85ο λεπτό οι «μαυρόγατες» προηγούνταν με 3-1 στο σκορ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν προηγηθεί με τέρμα του Σουηδού μέσου Σεμπάστιαν Λάρσον στο 32', όμως ο Μάριο Μπαλοτέλι είχε φέρει το ματς στα ίσια στο 43'. Παρόλα αυτά, ο Νίκλας Μπέντνερ στο 45' και ξανά ο Λάρσον στο 55' έδωσαν προβάδισμα δυο τερμάτων στη Σάντερλαντ.

Η Σίτι τα έδωσε όλα στα εναπομείναντα 35 λεπτά του αγώνα και κατάφερε, έστω και στο τέλος, να διασώσει έναν βαθμό. Με ωραία ενέργεια ο Μπαλοτέλι στο 85' μείωσε σε 3-2 και ένα λεπτό αργότερα ο Κολάροφ ισοφάρισε για τους γηπεδούχους, που όμως δεν είχαν δυνάμεις για να πετύχουν και ένα τέταρτο γκολ, που θα τους έδινε τη νίκη.

Αν, λοιπόν, η Γιουνάιτεντ τη Δευτέρα το βράδυ επικρατήσει της Μπλάκμπερν εκτός έδρας, θα ξεφύγει πέντε ολόκληρους βαθμούς από τη Σίτι και επτά αγωνιστικές πριν το φινάλε της Premier League θα έχει πάρει τεράστιο προβάδισμα για τον τίτλο.

Από τα υπόλοιπα ματς της ημέρας, ξεχωρίζει η εντυπωσιακή νίκη της Τσέλσι εκτός έδρας επί της Αστον Βίλα με 4-2, αφού οι «μπλε» πλησίασαν στους δυο βαθμούς την τέταρτη Τότεναμ, που παίζει την Κυριακή με τη Λίβερπουλ, και στους πέντε από την Αρσεναλ, που γνώρισε την ήττα με 2-1 από την ΚΠΡ, η οποία με τη σειρά της πήρε μεγάλη βαθμολογική ανάσα, αλλά παραμένει στη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ιβάνοβιτς με δυο γκολ στο 51' και στο 83' ήταν ο κορυφαίος για τους Λονδρέζους στο παιχνίδι στο Βίλα Παρκ, ενώ σκόραραν ακόμα ο Στάριντζ (9') και ο Τόρες (90'+2'). Τα γκολ για τους γηπεδούχους, που είχαν το μυαλό τους περισσότερο στον συμπαίκτη τους Στίλιαν Πετρόφ, ο οποίος διαγνώσθηκε με οξεία λευχαιμία, πέτυχαν οι Κόλις (77') και Λιτσάι (80').

Ακόμα, εντυπωσιακό ματς έγινε στο Μολινό, όπου η Μπόλτον επιβλήθηκε με 2-3 της Γουλβς και την έσπρωξε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Ζωντανή στη μάχη για τη σωτηρία έμεινε η Γουίγκαν, αφού με το εύθραυστο 1-0 νίκησε την Στόουκ.

Με 2-0 επικράτησε η Έβερτον της Γουέστ Μπρομ, ενώ η Φούλαμ κέρδισε τη Νόριτς με 2-1.